Jenny Nybom on ehtinyt kerryttää arvokasta osaamista ValueSourcella jo noin 3,5 vuoden ajan monipuolisissa hankinnan kehitystehtävissä sekä asiakasympäristöissä. Tuoreimpana vastuualueena hänen rooliinsa on tullut yhä ajankohtaisempi hankintojen vastuullisuus.
”Kiinnostuin ValueSourcesta alun perin siksi, että sen kautta minulle tarjoutui mahdollisuus tutustua laajalla skaalalla eri liiketoimintaympäristöihin ja toimialoihin. Miellyttävää onkin ollut huomata, että olen päässyt näkemään näitä tavoittelemiani ympäristöjä vuosien aikana hyvin kattavasti.
ValueSourcea edeltävä työurani sijoittui ajoneuvoteollisuuteen, josta minulla on noin parinkymmenen vuoden työkokemus useissa eri tehtävissä. Vastuullisuus oli läsnä jo tuolloin, sillä ajoneuvoteollisuudessa se on ollut tärkeä teema jo pitkään.
Kiinnostuin aiheesta myös nykyisissä töissäni erityisesti sen monimuotoisuuden ja haastavuuden vuoksi. Halusin pureutua siihen, miten yhdistää kannattava ja kestävä liiketoiminta sekä edistää samalla yhteiskunnan hyvinvointia kokonaisuudessaan.”
”Vastuullisuus on monimuotoinen aihe, joka näkyy eri tavoin eri liiketoimintaympäristöissä. Tällä hetkellä ajankohtaisin aihe on CSRD ja sen vaikutukset hankinnan arvoketjuun.
Käytännössä tämä tarkoittaa esimerkiksi hankintatoimen ESG-elementtien kehittämistä, uusien prosessien luomista tai olemassa olevien päivittämistä, dokumentaation tarkistamista sekä toimittaja-arviointien suunnittelua ja toteuttamista.
Suurin oppi on, että vastuullisuustyöhön ei ole koskaan liian myöhäistä ryhtyä, mutta mitä aikaisemmin aloittaa, sitä helpompi prosessi on. Ammatillisesti olen kehittynyt ymmärtämään yritysten erilaisuutta ja nostamaan niiden olennaisia vastuullisuustekijöitä esiin. Kokemus on myös auttanut hahmottamaan, miten vastuullisuus voidaan integroida osaksi liiketoimintaa.”
”Tietämys vastuullisuudesta on kasvanut merkittävästi, ja yrityksiin on tullut lisää aiheen asiantuntijoita. Vastuullisuus nähdään nykyään osana liiketoiminnan kokonaisuutta eikä enää erillisenä funktiona, joka vain tuottaa raportteja. Tämä on erittäin positiivista.
Muutos organisaatiossa on aina jossain määrin haaste – ja niin myös vastuullisuuden kohdalla. Ihmisten ajattelutapojen ymmärtäminen ja muuttaminen vaatii yhteistyötä. Lisäksi yrityksen johdon sitoutuminen vastuullisuuden työmäärään voi joskus olla haasteellista. Tämä ei ole projekti, joka hoidetaan vasemmalla kädellä, varsinkaan raportoivissa yrityksissä.
Näen vastuullisuuden tavoitteet kunnianhimoisina mutta saavutettavina, jos yritykset ja yhteisöt sitoutuvat niihin yhdessä. Haluan olla mukana tässä kehityksessä ja tukea yrityksiä niin haasteiden ratkaisussa kuin mahdollisuuksien hyödyntämisessä, jotka jäävät helposti riskien varjoon.”
Haluaisitko tietää, kuinka tehostaa yrityksen hankintoja?
Voimme auttaa – ota yhteyttä sähköpostitse, soittamalla tai jätä soittopyyntö.
Jenny Nybom
Senior Advisor
Puh: 050 348 4334
E-mail: jenny.nybom@values.fi
Jätä yhteydenottopyyntö lomakkeen avulla.